Ubezepieczenie komunikacyjne (OC) na rower

Ubezpieczenie roweru, w jakich sytuacjach?

Wypadek na rowerze, lepkie ręce złodzieja spoczęły na naszym jednośladzie, a może w wyniku wypadku rowerowego trzeba ponosić dodatkowe koszty leczenia? Nigdy nie wiadomo co wydarzy się na trasie, nigdy nie wiadomo czy ktoś nie połasi się na nasz rower. Dlatego dobrze zastanowić się nad ubezpieczeniem dla rowerzystów. Co prawda jeszcze kilka lat temu ubezpieczyciele nie kwapili się do współpracy z rowerzystami, to obecnie jest z czego wybierać, można ubezpieczyć się  zarówno o odpowiedzialności cywilnej, jak i kradzieży. Czyli na co dokładnie mogą liczyć rowerzyści?

Ubezpieczenie OC dla rowerzystów

To co jeszcze kilka lat temu było tylko marzeniem rowerzystów, dziś jest łatwo dostępne. Praktycznie wszyscy najwięksi ubezpieczyciele posiadają odpowiednie ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej dla użytkowników rowerów. Dlaczego warto skorzystać z takiej oferty? Nigdy nie wiesz kiedy jadąc rowerem możesz przypadkowo uszkodzić samochód mający sporą wartość. Wystarczy lekkie zarysowanie drogiego samochodu by wpaść w naprawdę poważne problemy. Przecież właściciel pojazdu będzie żądał od nas naprawienia szkody. Po co zatem wpadać w spiralę zadłużenia, jak wystarczy wykupić ubezpieczenie OC dla rowerzystów „za grosze” i w razie wypadku pokryć jakiekolwiek szkody właśnie z niego. Takie ubezpieczenia posiadają odpowiednie obostrzenia, tylko w przypadku gdy właściciel roweru jest sprawcą szkody można liczyć na pomoc. W sytuacji jazdy na rowerze pod wpływem alkoholu ubezpieczyciel nie pokryje strat.

Ranking 2017 rowery Kross – opinie

Co na kradzież?

Można ubezpieczyć rower na wypadek kradzieży. Jednak czy warto? Jednak czy takie ubezpieczenie jest korzystne dla właściciela jednośladu? Jeżeli ktokolwiek myśli, że ubezpieczy rower od kradzieży, po czym ktoś mu go ukradnie „na mieście” i z tego tytułu otrzyma odszkodowanie to się myli. Niestety jakiekolwiek udowodnienie kradzieży, tego że rower był znakomicie zabezpieczony mija się z celem. Firmy ubezpieczeniowe nie przewidują polis na takie przypadki. Jedyna możliwość ubezpieczenia od kradzieży to ta związana z własnym mieszkaniem. Jednak ubezpieczenia mieszkania na wypadek kradzieży nie zagwarantuje nam odszkodowania o wartości roweru. Zazwyczaj każdy majątek ruchomy jest wyceniany według tabel i stawek przyjętych przez firmy ubezpieczeniowe.

Brak obowiązku posiadania ubezpieczenia przez rowerzystów

Należy wiedzieć, że jakiekolwiek ubezpieczenia związane z rowerami są dobrowolne. Nie ma żadnych przepisów prawnych, które by nakazywały korzystanie z ofert ubezpieczalni, każdy musi sobie sam odpowiedzieć czy potrzebuje lub nie konkretnego rodzaju polisy na rower.

Spread the love

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *