Jakie oświetlenie do roweru?

Oświetlenie roweru jest bardzo ważne. To nie tylko wymysł producentów, oferujących coraz to wymyślne lampki rowerowe. Polskie przepisy prawa jednoznacznie mówią nam o tym, że koniecznie należy posiadać odpowiednie oświetlenie roweru. Zatem co nakazuje nam prawo, zatem jakiego rodzaju oświetlenie dobrze wybrać do swojego roweru?

Co należy posiadać, a czego nie?

Najważniejsza kwestia odnosi się do posiadania światła tylnego, czerwonego, odblaskowego. To światło jest obowiązkowe w każdym rowerze, musi być na stałe zamontowane. Natomiast pozostałe oświetlenie nie jest wymagane, pod warunkiem że nie poruszamy się po zmroku. Jeżeli jeździmy tylko za dnia, np. do pracy, to właśnie tylni, czerwony odblask zupełnie wystarczy.

Jazda rowerem w nocy nakłada obowiązek posiadania większej ilości oświetlenia. Czyli na pewno światło przednie koloru żółtego lub białego. Do tego wszystkiego wymagane jest również posiadanie światła tylnego, samo odblaskowe czerwone to za mało.

Ale nie każdy rodzaj oświetlenie będzie spełniał normy związane z przepisami prawa. Każde oświetlenie montowane w rowerze powinno posiadać odpowiednią moc. Czyli być widoczne na minimum 150 metrów. Montaż rowerowego oświetlenia powinien być dokładny, nie może być niżej niż 250 mm od powierzchni jezdni i wyżej niż 1500 mm.

Które oświetlenie rowerowe zakupić?

Jakie pytanie taka odpowiedź czyli każdy znajdzie coś ciekawego, dobrego dla siebie. Każdy dysponuje określonym budżetem. Ludzie użytkują rowery w różnych celach, jedni rzadko jeżdżą i za dnia, inni bardzo często o różnych porach roku. Dlatego też nie można jednoznacznie wskazać, który model oświetlenia rowerowego będzie idealny.

Lampki rowerowe posiadają odpowiednie parametry, podawane w tzw. lumenach. To ich moc i żeby mieć pewność, że będziemy widoczni dla innych użytkowników ruchu drogowego, to wystarczy zakupić lampkę o mocy około 50 lumenów. Można i mocniejsze, nawet mające po 200 lumenów, ale to wybór dla tych którzy poruszają się po zmierzchu choćby po lesie. Dobrze sprawdzić ile działać będzie konkretna lampka, czy doładowanie jej, czy zużycie baterii nie nastąpi za szybko. Dodatkowo można bliżej zainteresować się lampkami na pasku, które skutecznie będzie można zapiąć na kasku rowerowym.

Sprawdź jaki rower damski wybrać – opisy kilku rodzajów

Jakie kary za brak oświetlenia rowerowego?

Brak prawidłowego oświetlenia rowerowego, brak posiadania wymaganych lamp to oczywiście możliwość otrzymania mandatu. Taryfikator mandatów jednoznacznie pokazuje jakiej kary można się spodziewać. Brak odpowiedniego wyposażenia np. czerwonej odblaskowej tylnej lampki to mandat w wysokości 50 zł. Jazda rowerem po zmroku bez wymaganego oświetlenia to kara w wysokości 100 zł.

Spread the love

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *