Gdzie przechowywać rower zimą?

Zima to okres kiedy mało kto decyduje się na regularną jazdę na rowerze. Praktycznie w zimowe miesiące tylko zapaleni rowerzyści, nie bacząc na pogodę, ruszają w trasę. Pozostali chowają swoje maszyny i czekają na wiosnę, kiedy będzie można znowu zaznać radości płynącej z jazdy na rowerze. Gdzie zatem przechowywać rower zimą, jak konserwować rower na okres zimowy, aby później nie okazało się, że wiele elementów wymaga doraźnej naprawy?

Sprawdź ranking rowerów elektrycznych

Zanim odstawimy rower na zimę

Trzeba przeprowadzić kilka działań związanych z jego konserwacją. Przed kompletnym odstawieniem sprzętu na kilka miesięcy należy przygotować mu kompletne czyszczenie. Tak aby pozbyć się z wszystkich jego elementów błota, piasku, brudu, smarów. Należy również prawidłowo dbać o łańcuch czyli również kompleksowe czyszczenie. Po wyczyszczeniu i wysuszeniu nasmarować go oliwą i odłożyć. Nie ma obowiązku po tych zabiegach by wracał na rower. Jeżeli oczywiście chcemy, mamy wiele miejsca na składowanie roweru, to takie elementy jak choćby koło czy siodełko możemy zdemontować.

Gdzie przechowywać rower w miesiącach zimowych?

Jest cała możliwości związanych ze sprawnym przechowaniem rowerów w trakcie zimy. Wszystko tak naprawdę zależy od warunków mieszkaniowych, od posiadanej powierzchni i dlatego należy dokonać podziału na: ludzi posiadających własny dom i wiele miejsca, ludzi mieszkających w blokach ale mających kilka opcji składowania rowerów zimą oraz tych, którym warunki lokalowe nie dają zbyt wielu możliwości.

Własny dom to multum możliwości i pewne bezpieczeństwo. Wystarczy wstawić rower do garażu, piwnicy. Nic złego nie powinno się stać z rowerem. Warto jednak unikać miejsc gdzie jest wilgoć, ona nie jest sprzymierzeńcem rowerów. Jeżeli w domu mamy możliwość trzymać rower w miarę ciepłym miejscu to je wybierzmy, zamiast na siłę wstawiać do zimnego garażu.

Bloki ze specjalnymi pomieszczeniami typu garaże, tzw. rowerownie. Nowe budownictwo cechuje się tym, że przygotowuje dla lokatorów możliwość bezpiecznego składowania rowerów. Garaże podziemne czy właśnie rowerownie, to miejsca, w których można pozostawić swój rower. Są one wyposażone nie tylko w odpowiednie zabezpieczenia typu stalowe drzwi ale również w wielu przypadkach działa system monitoringu. Jednak nie zawsze to gwarantuje bezpieczeństwo, nie zawsze pozwala ustrzec się włamania. Dlatego wiele osób decyduje się na przechowanie rowerów w domu. Najlepszym rozwiązaniem jest, gdy posiada się odpowiednie miejsce, zamontowanie specjalnych haków, wieszaków na rower. Ceny takich produktów zaczynają się od 100 złotych, jedyne co trzeba zrobić, to dobrać odpowiednie wieszaki, haki pod wagę posiadanego roweru.

Brak miejsca na rower w domu powoduje, że wielu rowerzystów decyduje się na zakup specjalnego pokrowca i schowanie go na balkon. Decyzja niezbyt szczęśliwa dla jednośladów. Mimo pokrowca rower będzie podatny na warunki atmosferyczne takie jak opady deszczu, śniegu, niskie temperatury. To nie służy mu dobrze. W sytuacji kiedy rzeczywiście dbamy o nasz rower, a nie chcemy go chować na balkonie, to nie pozostaje nic innego jak skierowanie się do przechowalni rowerów. Przykładowo w trójmieście, za miesiąc przechowania roweru zapłacimy 30 zł. Jeżeli od razu zdecydujemy się zostawić go na cały okres zimowy czy jesienno-zimowy to relatywnie za miesiąc zapłacimy mniej o kilka złotych.

Spread the love

3 Comments

  1. Werterowa 10 lipca 2018 at 22:29

    Dla osób, którym brak miejsca na rower, szczerze polecam lessmess storage. Korzystam i jestem mega zadowolona. To takie magazynki, ktore można wynająć za w sumie niwielkie pieniądze i trzymać tam co nam się tylko podoba. .


  2. Joanna 28 kwietnia 2019 at 13:14

    My właśnie z mężem też wynajmujemy w Less Mess i jesteśmy bardzo zadowoleni. Super warunki, duży wybór powierzchni, przystępne ceny.


  3. Alutka 24 września 2019 at 18:20

    Ja też się dołączam. Less Mess Storage to naprawdę fajna sprawa. Dostęp mam przez cały czas i o dowolnej porze mogę coś stamtąd zabrać. Baaardzo polecam.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *