Renesans rowerowy

Dający się zauważyć w ostatnich latach wzrost liczby samochodów na ulicach dużych miast, zdawał się zapowiadać ich całkowitą dominację nad inne środki transportu. Jednakże wynikające z tego skutki, takie jak korki czy wysoka emisja spalin, sprawiły, iż dokonano zwrotu ku zdrowszej i bardziej ekologicznej formie transportu jaką jest rower. Obecnie można mówić o renesansie rowerowym przedkładającym się na fakt, że duża liczba osób porzuciła jazdę samochodem na rzecz eskapad rowerowych.

Przyczyniła się do tego polityka komunikacyjna dużych miast, w których władze wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, podjęły się decyzji położenia sieci rowerowych. Poprzez to, osoby czujące się niepewnie na zatłoczonych jezdniach i chodnikach dla pieszych, będą mogły cieszyć się komfortem przemieszczania się drogą stworzoną jedynie pod użytek roweru. Odbywa się to również z korzyścią dla kierowców, którzy odciążeni będą od wykonywania, niebezpiecznego manewru wyprzedzania rowerzysty, jak także dla pieszych, którzy idąc chodnikiem, częstokroć musieli ustępować miejsca przejeżdżającemu rowerowi.

Sieć dróg rowerowych zapoczątkowała praktykę, dotąd rzadko uprawianą, jeżdżenia rowerem do pracy. Z czasem przerodziło się to w trend, skupiający w sobie cały przekrój społeczeństwa: od osób młodych do starszych, o różnym statusie społecznym. Jeżdżenie rowerem do pracy jest tyle komfortowe, iż w godzinach szczytu powrót do domu jest szybszy, aniżeli samochodem czy środkiem komunikacji miejskiej. Pozwala to zaoszczędzić od ok. 10 do 30 minut prywatnego czasu. Oprócz tego wydzielane endorfiny podczas wysiłku fizycznego, pozwalają wejść pogodnie w nowy dzień, jak też odstresować się po minionej pracy. Zaś dla osób których wykonywany zawód opiera się na siedzeniu przy biurku, jazda rowerem do pracy stanowi idealną przeciwwagę wobec braku ruchu.

Producenci rowerów nie pozostali niemi wobec zaistniałego trendu. Wcześniej niemalże nieobecny w sklepach rower miejski stał się najczęściej kupowanym wśród polaków. Szeroka oferta sklepowa pozwala dobrać ten najbardziej odpowiadający tak pod względem wizualno – kolorystycznym, jak też użytkowo – wyposażeniowym. W pierwszym przypadku kolorystyka ramy wraz z naniesionymi nań grafikami jest elementem poświadczającym o osobowości posiadacza, podobnie jak ma to miejsce w przypadku ubioru. W drugim przypadku wielość dołączonych do roweru akcesoriów, takich jak koszyki czy lampki, pozwala na dobranie tego najbardziej odpowiadającego naszym praktycznym wymaganiom.

Warto wspomnieć, że ważnym czynnikiem popularyzującym przemieszczanie się rowerem w mieście jest możliwość wypożyczenia roweru publicznego (miejskiego). Osoby niepewne swoich chęci, wahające się zakupu własnego roweru miejskiego, mogły tym sposobem sprawdzić czy ów pomysł jest wobec nich trafny.

W dobie obecnej rower przeżywa renesans. Dawniej jedynie kojarzony z weekendowymi wyprawami, teraz stał się typowym środkiem transportu niczym samochód czy autobus. Pojawia sie pytanie czy trend korzystania z jego dobrodziejstw jest jedynie przejściowy czy będzie integralnym elementem kultury miejskiej? Pozostaje nam mieć nadzieję, iż to drugie, tak ku dobru naszego zdrowia, jak też środowiska.

Spread the love

2 Comments

  1. Bikefan 16 sierpnia 2018 at 11:56

    Super sprawa, cieszę się, że władze miast zaczęły zauważać jak ważne są trasy rowerowe i rowery miejskie. Jest naprawdę duże zainteresowanie, a ludzie coraz śmielej korzystają z tych udogodnień. A jest to korzyść dla wszystkich, a przede wszystkim dla środowiska. W ogóle kolarstwo zaczęło pasjonować “zwykłego Kowalskiego” co widać po rosnącej oglądalności tegorocznego Tour de Pologne zarówno w TV jak i na ulicach 🙂


  2. MajaD 20 listopada 2022 at 09:34

    Dokładnie tak! U mnie w mieście to wszędzie są ścieżki rowerowe i ewidentnie widać, że coraz łatwiej jest poruszać się rowerem po mieście. Nie ukrywam, że bardzo mnie to cieszy, ponieważ zdecydowanie wolę przejażdżkę rowerem niż samochodem 🙂


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *