Typy hamulców rowerowych

Jazda na rowerze to sama przyjemność. Jednak nawet jazda na kompletnym odludziu nie zwalnia nas od zachowania koncentracji, czujności. Rower powinien być idealnie przygotowany do jazdy, bezpieczeństwo ponad wszystko. Istotnym elementem każdego roweru, odpowiadającym za bezpieczną jazdę, są oczywiście hamulce. Jakiego rodzaju typy hamulców można zastosować w rowerze? Które najlepsze, jakie mają konkretne właściwości działania?

Tarczowe

Hamulce tarczowe czyli zdecydowanie najlepszy rodzaj hamulców rowerowych, co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Z uwagi na swoją konstrukcję, przygotowanie z doskonałych materiałów gwarantują niezawodność, niezależnie od warunków atmosferycznych. Montowane są na środku koła przedniego. Moc hamowania zawsze jest identyczna, niezależnie od tego na jakiej obręczy są montowane. Należy tutaj również wyróżnić, że potrafią służyć naprawdę przez długi czas, niezależnie od tego jak długo jeździmy. Jedynie co może odstraszać od ich montażu to oczywiście wysoka cena. Rowery górskie Kross zazwyczaj korzystają z tego rozwiązania.

V-Brake

Hamulce V-Brake czyli tradycyjne, popularne hamulce z rowerów górskich, trekkingowych. Dzieje się tak z uwagi na ich niską cenę przy równocześnie dobrej jakości hamowania. Hamulce V-Brake oczywiście montowane są na widelcu, posiadają klocki hamulcowe, które zaciskają się na obręczy w momencie wciśnięcia manetki hamulca. Hamulce rowerowe tego typu niestety dość szybko tracą swoje pierwotne właściwości w wyniku zabrudzeń, kiedy jeździć się w niekorzystnych warunkach atmosferycznych czy na trudnym terenie, gdzie hamulec może zostać ubrudzony błotem, piaskiem.

Szosowe

Hamulce szosowe czyli jak nazwa wskazuje, montowane w rowerach typowo szosowych. Podobnie jak w przypadku hamulców V-Brake, klocki hamulcowe zaciskają się na obręczy. Ten rodzaj hamulców idealnie pasuje do rowerów użytkowanych na twardych nawierzchniach, jednakże są mało wytrzymałe, należy często je wymieniać i oczywiście niekorzystne warunki atmosferyczne działają na nie negatywnie.

To najważniejsze rodzaje hamulców użytkowanych w rowerach. Sięgając po nowy rower na pewno spotkamy się z jednym z rozwiązań. Jaki wybrać hamulec do swojego roweru? Kiedy jeździmy dużo, kiedy zapuszczamy się w trudniejsze warunki terenowe to hamulce tarczowe powinny być obowiązkowo montowane w rowerze. W przypadku niedzielnej jazdy, poruszania się jedynie po mieście, w zupełności wystarczą w rowerze hamulce V-Brake czy szosowe.

Spread the love

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *