Dobór ramy – jaki rozmiar wybrać?

Wybór odpowiedniego roweru może przyprawić o ból głowy. Jaki model, jaka wielkość opon, jaki rozmiar ramy, ilość przerzutek? Do tego wszystkiego oczywiście dochodzi kwestia ceny końcowej. Wybieranie odpowiednich rowerów to zatem skomplikowany proces i warto mieć choćby podstawową wiedzę odnośnie najważniejszych elementów roweru. Przybliżamy zatem jaka powinna być rama rowerowa, jakiego rodzaju mieć rozmiar, jak to wszystko sprawdzić.

Jak ustala się rozmiar ramy?

To bardzo proste, mierzy się odcinek od osi suportu do rury podsiodłowej. Na tej podstawie ustala się rozmiar ramy rowerowej. Producenci stosują dwa typy oznaczeń, rozmiar wyrażonych w centymetrach lub calach oraz poprzez oznaczenia literowe, od S do XL.

Rodzaje ram rowerowych

Zdajemy sobie sprawę z różnorodności rowerów, przygotowania ich pod konkretne potrzeby. Rowery MTB, rowery dla dzieci, rowery miejskie czy też rowery szosowe. Każdy z takich rowerów ma inną konstrukcję ramy, który decyduje choćby o komforcie jazdy.

Rowery górskie, rowery MTB posiadają zazwyczaj oznaczenie w calach. Producenci operują dwoma rozmiarami, mianowicie 26 i 29 cali. Rama w takim rowerze powinna być przede wszystkim mocna, wykonana z trwałych materiałów, równocześnie nie może być zbyt ciężka. Jazda w trudnych warunkach wymaga odpowiedniej kondycji, siły i dlatego producenci, a także właściciele rowerów górskich robią wszystko by takie rowery były jak najlżejsze.

W rowerach trekkingowych, które pozwalają na komfortowe wycieczki poza miasta, które są przygotowane dla niedzielnych rowerzystów, ramy są podobne do tych jak w rowerach MTB, jednak mają mniejsze rozmiary. Największe ramy w rowerach trekkingowych to 23 cale.

Rowery szosowe czyli używane do szybkiej jazdy, kolarstwa, tutaj producenci stosują oznaczenia w centymetrach. Standardowo rama w rowerze szosowym waha się w przedziale 49 – 65 cm.

Rowery miejskie (damskie) z kolei nie posiadają w większości przypadków ramy poziomej, mamy tutaj do czynienia z ramami klasycznymi, to tzw. popularne damki.

Jak prawidłowo wybrać ramę, jak dopasować rower pod swoje potrzeby?

Kilka łatwych zasad, kilka zadań do wykonania i wybór ramy, roweru staje się łatwy. Wystarczy stanąć nad ramą, czując z tyłu siodełko, a następnie sprawdzić odległość jaka dzieli nasz krok od ramy. Odległość powinna wynosić od 10 do 15 cm. Siedząc na siodełku należy mieć pewność, że dosięgamy ziemi placami, jak i również nie mamy problemów z prawidłowym chwytem kierownicy. Zły wybór roweru, zły wybór ramy prowadzi do jednego, mianowicie jazda na rowerze nie będzie sprawiała przyjemności, szybko odczujemy bóle w plecach i tym samym nasz pojazd wyląduje na dłużej w piwnicy.

Spread the love

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *