Rodzaje opon i bieżnika

Jakie mamy opony rowerowe, jak wybierać optymalnie?

Dobrze dobrana opona rowerowa ma znaczenie dla komfortu jazdy, pozwala podróżować w najróżniejszych warunkach. Producenci przygotowując rowery oczywiście dostarczają idealnie pasujące ale to nie znaczy, że nie warto wejść głębiej w temat i znaleźć dla siebie jeszcze lepszą oponę. Jakiego rodzaju opony rowerowe są dostępne w sprzedaży, jak dopasować dla siebie te najlepsze?

Rodzaje bieżnika decydują o przeznaczeniu opony

Można wybierać opony pod kątem ich bieżnika i jego rodzaj determinuje prawidłowe korzystanie z rowerów w określonych warunkach. Opony rowerowe z gładkimi bieżnikami nadają się idealnie do jazdy po asfalcie, z kolei są kompletnie nieużyteczne w trudniejszych warunkach, po piasku, lesie. Gładki bieżnik pozwala osiągać największe prędkości, gwarantuje minimalny opór.

Opony z bieżnikiem stricte terenowym czyli przeznaczone do jazdy w trudnych warunkach terenowych jak i pogodowych. Doskonale pozwalają pokonywać tereny górskie, tereny leśne. W trakcie jazdy po prostym terenie, w mieście, po asfalcie stawiają opór, jazda nie jest komfortowa.

Bieżnik połączeniem gładkiej opony i terenowej. Można znaleźć opony rowerowe z bieżnikiem niejako pośrednim czyli coś uniwersalnego. Dla kogoś kto korzysta z roweru w przestrzeni miejskiej ale i ma od czasu do czasu ochotę wybrać się na wycieczkę do lasu, za miasto. Bieżnik w takich oponach jest przygotowany w najróżniejszych opcjach, tak aby można było go dopasować do roweru trekkingowego lub założyć nawet na rower elektryczny.

Rozmiar ma znaczenie

Naturalnie opony produkowane są w różnych rozmiarach i ich dopasowanie, ich wielkość ma znaczenie. Standardowe rozmiary opon mierzone są w średnicy i najczęściej spotykane to te zaczynające się na 24 calach, a kończące się na 29 calach. W przypadku rowerów miejskich średnica opony będzie mniejsza, natomiast użytkownicy rowerów górskich preferują 28 czy 29 cali. To oczywiście ma wpływ na jazdę, pokonywanie odpowiednich oporów. W przypadku gdy chodzi o rower dla dziecka to średnica takiej opony będzie znacznie mniejsza niż 24 cale.

Spread the love

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *