Rodzaje opon i bieżnika

Jakie mamy opony rowerowe, jak wybierać optymalnie?

Dobrze dobrana opona rowerowa ma znaczenie dla komfortu jazdy, pozwala podróżować w najróżniejszych warunkach. Producenci przygotowując rowery oczywiście dostarczają idealnie pasujące ale to nie znaczy, że nie warto wejść głębiej w temat i znaleźć dla siebie jeszcze lepszą oponę. Jakiego rodzaju opony rowerowe są dostępne w sprzedaży, jak dopasować dla siebie te najlepsze?

Rodzaje bieżnika decydują o przeznaczeniu opony

Można wybierać opony pod kątem ich bieżnika i jego rodzaj determinuje prawidłowe korzystanie z rowerów w określonych warunkach. Opony rowerowe z gładkimi bieżnikami nadają się idealnie do jazdy po asfalcie, z kolei są kompletnie nieużyteczne w trudniejszych warunkach, po piasku, lesie. Gładki bieżnik pozwala osiągać największe prędkości, gwarantuje minimalny opór.

Opony z bieżnikiem stricte terenowym czyli przeznaczone do jazdy w trudnych warunkach terenowych jak i pogodowych. Doskonale pozwalają pokonywać tereny górskie, tereny leśne. W trakcie jazdy po prostym terenie, w mieście, po asfalcie stawiają opór, jazda nie jest komfortowa.

Bieżnik połączeniem gładkiej opony i terenowej. Można znaleźć opony rowerowe z bieżnikiem niejako pośrednim czyli coś uniwersalnego. Dla kogoś kto korzysta z roweru w przestrzeni miejskiej ale i ma od czasu do czasu ochotę wybrać się na wycieczkę do lasu, za miasto. Bieżnik w takich oponach jest przygotowany w najróżniejszych opcjach, tak aby można było go dopasować do roweru trekkingowego lub założyć nawet na rower elektryczny.

Rozmiar ma znaczenie

Naturalnie opony produkowane są w różnych rozmiarach i ich dopasowanie, ich wielkość ma znaczenie. Standardowe rozmiary opon mierzone są w średnicy i najczęściej spotykane to te zaczynające się na 24 calach, a kończące się na 29 calach. W przypadku rowerów miejskich średnica opony będzie mniejsza, natomiast użytkownicy rowerów górskich preferują 28 czy 29 cali. To oczywiście ma wpływ na jazdę, pokonywanie odpowiednich oporów. W przypadku gdy chodzi o rower dla dziecka to średnica takiej opony będzie znacznie mniejsza niż 24 cale.

Spread the love

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *