Jak bezpiecznie przewozić dzieci?

Przewóz dzieci na rowerze – jak zrobić to bezpiecznie?

Ciepłe dni sprzyjają wycieczkom rowerowym, szczególnie w gronie rodzinnym. Jak się przygotować na podróże rowerowe z dzieckiem, kiedy jest ono jeszcze za małe aby samodzielnie poruszać się na rowerze? Jak bezpiecznie wszystko zorganizować? Jakie akcesoria i urządzenia powinno się zakupić obowiązkowo?

Fotelik rowerowy dla dziecka czy specjalna przyczepka?

Dylemat, który pojawia się zawsze kiedy trzeba zdecydować co jest lepsze. Lepsze zarówno dla malucha jak i dla osoby dorosłej odpowiadającej za bezpieczną jazdę na rowerze.

Fotelik rowerowy jest na pewno prostszym rozwiązaniem i do tego tańszym. Sklepy rowerowe proponują multum produktów w tej kategorii i dlatego ważnym jest aby wybrać ten najlepszy, najbardziej optymalny. Zasada numer jeden – lepiej zakupić fotelik montowany z tyłu. To wygoda dla obu pasażerów, to większe bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Tak montowany fotelik to również ochrona dziecka przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Przyczepka dla dziecka? To ciekawa opcja, szczególnie dla osób, które chcą mieć maksymalną kontrolę nad bezpieczeństwem dziecka. Oczywiście przyczepki nie nadają się na podróże rowerowe po wszystkich nawierzchniach. Pozwala na wycieczki rowerowe jedynie po utwardzonych drogach. Dzieci w takiej przyczepce mogą swobodnie usiąść, mogą zająć się sobą, mają większe możliwości ruchu, niż w momencie przewożenia na foteliku. Ważnym jest aby przyczepkę prawidłowo zamontować do roweru, postępować dokładnie z instrukcjami producentów.

Sprawdź jaki rower damski wybrać.

Kask rowerowy dla dziecka

Przepisy prawa nie nakazują jazdy w kaskach rowerowych, to jednak w trosce o bezpieczeństwo dziecka jak i swoje należy zaopatrzyć się w odpowiedni kask rowerowy. Należy kupować kaski przygotowane przez renomowanych producentów, kaski posiadające odpowiednie właściwości, nie ma sensu na tym asortymencie oszczędzać. Przewożąc dziecko w foteliku rowerowym nie powinno być wątpliwości, że musi posiadać na głowie kask. Nie ma znaczenia gdzie wybieramy się rowerem, nawet w trakcie krótkiej przejażdżki rowerowej do sklepu kaski obowiązkowe.

Kiedy zabrać dziecko na rower?

Tutaj należy słuchać się specjalistów lekarzy, który podkreślają, że pierwsze wspólne wypady rowerowe od momentu kiedy dziecko skończy 18 miesięcy. Wcześniej nie ma sensu z uwagi na zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka. Podróże pod wertepach, liczne wstrząsy, nie wpływa to korzystnie na zdrowie i rozwój malucha.

Spread the love

1 Comment

  1. Marta W 15 lutego 2022 at 20:19

    Ja już posiadam fotelik na rower dla dziecka, ale od dłuższego czasu zastanawiam się nad wymianą na przyczepkę rowerową. Jest to na pewno wygodniejsza opcja na dłuższe podróże, a ja jako miłośnik wypraw rowerowych tylko o tym marzę 😉


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *