Licznik rowerowy – na co zwrócić uwagę?

Jazda na rowerze bez licznika rowerowego? Nie to raczej niemożliwe. Dzisiaj producenci liczników rowerowych prezentują tak szeroki asortyment produktów, że szybkie przejrzenie oferty i wybranie konkretnego sprzętu może się nie udać. Jakiego rodzaju zatem parametry powinien mieć licznik rowerowy, jaki model wybrać, ile zapłacić i czy rzeczywiście im więcej bajerów w liczniku tym lepiej?

Co znajdziemy na półce z licznikami rowerowymi?

Rozwój technologii zawitał i na półki z licznikami rowerowymi. Dziś udając się do sklepu znajdziemy nie tylko tradycyjne, proste liczniki, te trochę bardziej rozbudowane o funkcje. Możemy również dostać prawdziwe komputerki rowerowe, zarówno specjalistyczne, przygotowane z myślą o treningach, dokładnych analizach każdej jednostki treningowej jak i oczywiście niejako nawigacje GPS. Mały komputerek instalowany na rowerze pozwala bez problemowo zapuszczać się na nieznane tereny. Jednak komputerki, nawigacje zostawmy w spokoju. Takie urządzenia kupują raczej osoby spędzające na rowerze wiele czasu, potrafiący jednego dnia zrobić spokojnie 100 kilometrów. Owszem można kupić sobie taki sprzęt ale przy rekreacyjnej jeździe mija się to z celem.

Sprawdź ofertę na rowery elektryczne

Liczniki rowerowe i ich podział

Liczniki podzielić można na dwa rodzaje, te przewodowe i bezprzewodowe. Jak to w życiu bywa, każde z rozwiązań ma wady i zalety. W przypadku zakupu liczników rowerowych przewodowych można mieć pewność dokładnego mierzenia odległości, prędkości. Zachowana jest maksymalna jakość pomiędzy jednostką główną licznika, a czujnikiem. Problem pojawia się w trakcie „szaleńczej jazdy” po lesie czy górach. Łatwo można po prost zniszczyć przewód i licznik nadaje się do jedynie do naprawy. Bezprzewodowe liczniki rowerowe to oczywiście sytuacja gdy odpada element przewodu łączącego czujnik z jednostką centralną. Większa wygoda ale i problem z możliwością chwilowych strat sygnału przez co nie zawsze będzie posiadało się wiarygodny wynik przejechanych kilometrów.

Liczniki rowerowe i ich parametry

Producenci oferują różnorodność jeżeli mowa o parametrach i możliwościach technicznych liczników rowerowych. Te najprostsze pokażą prędkość z jaką się poruszamy, zliczą kilometraż całej przejażdżki, mają takie dodatki jak stoper, zegarek. Dodatkowo pokazują uśrednione wyniki konkretnych wycieczek rowerowych oraz sumują wszystkie przejechane kilometry. Cenowo są najtańsze. Każdy kto nie spina się na jazdę na rowerze ale jednak chciałby mieć podstawowe informacje o przejechanych kilometrach powinien coś takiego sobie kupić. Jeżeli takie funkcje to wyjątkowo za mało, to nie pozostaje nic innego jak szukać bardziej rozbudowanych liczników rowerowych, każdy bez problemów powinien coś znaleźć, w zależności od tego ile pieniędzy może wydać na ten element roweru.

Spread the love

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *