Bezpieczeństwo w trakcie jazdy na rowerze

Bezpieczna jazda na rowerze

Jazda na rowerze to sama przyjemność, jednak nie wszystko jest zależne od rowerzysty. Dlatego każdy rowerzysta powinien odpowiedniego się zabezpieczyć przed wyruszeniem w trasę. Zadbać o niezbędny ekwipunek, posiadać winien odpowiednie akcesoria rowerowe. Warto przygotować się do bezpiecznej jazdy na rowerze, pozwala to unikać później wielu kłopotów.

Sprawdź przepisy jakim podlegają rowery elektryczne

Bezpieczne wyposażenie roweru i rowerzysty

Rower powinien posiadać odpowiednie oświetlenie. Polskie prawo reguluje to jasno. Jeżdżąc w dzień należy posiadać tylne oświetlenie odblaskowe w kolorze czerwony. W trakcie jazdy po zmroku dochodzi jeszcze przednie oświetlenie białe lub żółte oraz tylne czerwone. Dodatkowo każdy rowerzysta powinien posiadać odpowiedniego koloru koszulkę lub jakikolwiek element, który pozwoli z daleka go dostrzec.

Sam rower powinien być przygotowany do jazdy, a najważniejsze jest sprawdzenie hamulców. Czy działają dobrze czy może wymagają poprawek, naprawy. Również nie wolno zapominać o dzwonku. Tak, każdy rower którym poruszamy się po polskich drogach i ścieżkach rowerowych powinien mieć na wyposażeniu dzwonek.

Rowerzysta powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo poprzez używanie za każdym razem kasku. Kaski nie są co prawda obowiązkowe to jednak dobrze aby ludzie zdali sobie sprawę, że nawet pozornie niegroźna wywrotka na rowerze i brak kasku może spowodować spory uszczerbek na zdrowiu. Kaski rowerowe tylko i wyłącznie renomowanych firm, najlepiej udać się do sklepów rowerowych gdzie otrzyma się pełną pomoc w jego doborze. Ryzykownym jest kupno tanich kasków, niewiadomego pochodzenia.

Zachowanie w trakcie jazdy

Poruszając się ścieżkami rowerowymi, drogami trzeba pamiętać, że nie jest się samodzielnym uczestnikiem ruchu. Na ścieżkach rowerowych jest wiele osób młodych, dzieci czy starszych. Dlatego należy dostosować sposób jazdy i prędkość do warunków, odpuszczać sobie szaleńcze szarże. W trakcie jazdy po ulicach trzeba mieć zawsze wbite do głowy jakie mogą być skutki kolizji czy wypadku z samochodem. Dlatego pełna koncentracja i obserwacja tego co się dzieje w naszym obrębie. Nie zawsze kierowcy są życzliwie nastawieni do rowerzystów co może prowadzić do stresowych sytuacji. Dobry rowerzysta poruszający się po drogach, po mieście zawsze jest przygotowany by użyć hamulca. Jakiekolwiek manewry na drodze, wszystkie skręty należy sygnalizować. I oczywiście przy przekraczaniu ulic na pasach schodzi się z roweru. W Polsce karane jest przejeżdżanie rowerem po przejściach dla pieszych.

Ubezpieczenie OC dla rowerzystów

Warto wykupić sobie ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, szczególnie kiedy często, regularnie podróżujemy po mieście. Takie ubezpieczenie będzie przydatne w sytuacjach gdy rowerzysta ze swojej winy zarysuje jakiś samochód albo co gorsza spowoduje kolizję ze swojej winy. Wszelkie koszty naprawy samochodu ponosi wtedy rowerzysta, a posiadając rowerowe OC to ubezpieczyciel pokryje wydatki, naturalnie do wysokości posiadanego ubezpieczenia.

Spread the love

1 Comment

  1. huber 22 czerwca 2020 at 14:01

    polecam zaopatrzyć się w jakieś nagrywanie jazdy swojej na rowerze, tego co sie dzieje przed kierownica. My używamy do tego kamerki sportowej co mamy z Lamaxa. Prosto i wygodnie a już dwa razy łatwo doszliśmy dzięki dowodom do rozwiązania sprawy


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *