Odzież rowerowa i obuwie
Obuwie i odzież rowerowa. Co warto posiadać, a co jest zbędne?
Obuwie specjalnie na rower, odzież pozwalająca na komfortowe kręcenie kilometrów jednośladem. Co wybrać konkretnie, ile pieniędzy przeznaczyć na zakupy? Czy właściwie będąc niedzielnym amatorem kręcenia kilkunastu kilometrów po mieście trzeba zainwestować w kompletne wyposażenie, naturalnie od najlepszych producentów? Czy może jednak kwestie kupna obuwia i odzieży dla rowerzystów dopasować do swoich potrzeb, zaawansowania treningowego, ilości przejechanych kilometrów? Jedno jest pewne, pewnych rzeczy, pewnych elementów ubioru nie sposób ominąć.
Czy warto kupować specjalistyczne obuwie do jazdy na rowerze?
Czy opłaca się zainwestować w odpowiednie obuwie rowerowe? Przeglądać oferty sklepów sportowych, mających z jednej strony buty do MTB, z drugiej buty do jazdy szosowej? Ktoś nie potrafiący żyć bez codziennej dawki jazdy na rowerze oraz osoby nie mające problemów z nadmiarem pieniędzy mogą zainwestować w dobrej jakości obuwie. W innych wypadkach w zupełności wystarczają standardowe buty sportowe. Ważne aby były wygodne, by w trakcie jazdy czuć się komfortowo.
Inna sprawa to „buty i pedały SPD”. Czyli pedały posiadają specjalne zatrzaski , są one zupełnie inne od standardowych pedałów. Tutaj potrzeba zakupić specjalistyczne obuwie rowerowe, które pozwoli po prostu skorzystać z roweru wyposażonego w takie pedały.
Ubieramy się na rower czyli co i jak w kwestii odzieży rowerowej
Zacznijmy od początku czyli bielizna. Warto posiadać bieliznę termoaktywną z prostej przyczyny. Jazda na rowerze powoduje, że się pocimy, nawet przy krótkich trasach. Zwykła bielizna nie posiada właściwości termoaktywnej, a ta przecież doskonale odprowadza wilgoć jak i również powoduje izolację termiczną. Wystarczy tylko dobrać odpowiedni rozmiar.
Rowery Kross – ranking 2017
Koszulka do jazdy na rowerze, podobnie jak w przypadku bielizny, powinna być również termoaktywna. Oczywiście na przejazd do sklepu czy małej wycieczki po mieście nie ma takiej potrzeby, jednak udając się na dłuższe wojaże dobrze jest sobie taką sprezentować. Odprowadza wilgoć, idealnie dopasowuje się do ciała, jazda w takiej koszulce jest bardzo komfortowa.
Spodenki zwykłe sportowe czy może z „pampersem”? Do spokojnej jazdy na rowerze, kiedy nie nabija się ogromnych ilości kilometrów, jeździ w przyjemnych warunkach terenowych, zwykłe spodenki, spodnie dresowe powinny wystarczyć. Jeżeli czeka nas większy wysiłek, często zapuszczamy się na dłuższe wyprawy to lepiej nie kusić losu i zakupić specjalne spodenki z pieluchą. Ich używanie zapobiega obtarciom, a także pozwala zapobiegać bólom pewnej części ciała, które przylega przez wiele godzin do siodełka. Zakładając spodnie dresowe pamiętajmy by podwijać nogawki gdyż mają one tendencję do wkręcania się w zębatki.
Bluzy oraz kurtki rowerowe. Kto jest skory do jazdy w mniej komfortowych warunkach atmosferycznych powinien zakupić odpowiednie bluzy czy też kurtki rowerowe. Najlepsza odzież tego typu to tzw. oddychająca czyli gwarantująca odpowiedni poziom wentylacji. Dobrze aby ten rodzaj odzieży był oczywiście przeciwdeszczowy. Nie ma nic gorszego niż jazda rowerem w odzieży która nasiąkła deszczem, staje się przez to ciężka i dość szybko zaczyna się odczuwać chłód, prosta droga do przeziębienia czy poważniejszej choroby.